Köpük kesiciler

DEFOAMERS / ANTIFOAMERS

Köpük kesiciler endüstriyel pek çok üretim alanında ya da ürün içinde kullanılmaktadır.

Endüstriyel uygulamalar;

Boya, mürekkep, yapıştırıcı, tekstil ve deri yıkama, şeker üretimi, gıda üretimi, sirke gibi fermentasyonlu üretimler, maya üretimi, atıksu arıtma ( MBR ultrafiltrasyon ve nanofiltrasyon), otomotiv boyahaneleri, fosfat kaplama banyoları, metal yüzey kaplama banyoları, kauçuk üretimi, kağıt ve oluklu mukavva üretim prosesi, metal işleme (metalworking), petrol ve gaz sondaj kuyuları (defoamers for drilling) , fermentasyon prosesi gibidir.

Ürün içeriğinde köpürme istenmeyenler ise

Boya, mürekkep, yapıştırıcı, dekstrin tutkalı, lateks emülsiyonlar gibi çeşitli ürünlerdir

KÖPÜK KESİCİLER

Köpük oluşmadan önce ilgili ortama karıştırılarak köpüğün oluşumunun önlenmesi için ANTIFOAMER, oluşmuş köpüğün söndürülmesi için DEFOAMER olarak adlandırılan köpük kesiciler kullanılır. Köpük kesicilerin çoğu her iki özelliği de sağlamalıdır.

Bir köpük kesicinin ortamda homojen olarak dağılarak uzun süreler boyunca köpük oluşumunu önlemesi beklenir. Bu işlem için hidrofobik partiküller, esterler, polimerik esterler, wax’lar, mineral yağlar, silikon yağı gibi çeşitli kimyasallar içeren köpük kesiciler kullanılır.

Köpük kesicilerin köpük oluşmadan önceki basamakta eklenerek sisteme karıştırılması en uygun yöntemdir. Bu şekilde köpük henüz oluşmamışken önleyici köpük kesici eklemek daha etkili olmaktadır.

Köpürme oluşan ortamın içeriği, sıcaklığı, pH değeri, mekanik etkiler, kimyasal yapı, gıdaya uyumluluk gibi faktörler uygun köpük kesicinin belirlenmesi için önemlidir.

Mekanik etkilerle hava ya da gaz kabarcığı nedeniyle oluşan köpük ve deterjan gibi yüzey aktiflerden kaynaklı köpük tipleri farklıdır.

Oluşan köpüğün mikro ya da makro formda olması da köpük kesici seçiminde önemlidir.

Ortam sıcaklığı yüksek olan işlemlerde kullanılacak köpük kesicilerin bu sıcaklıkta stabil kalmaları ve yüksek sıcaklıkta da köpük kesme performansını korumaları beklenir.

Nonyonik karakterli köpük kesiciler ortamın pH değerinden etkilenmezler. Asidik ve alkali ortamlarda bozunmayan köpük kesicilerin buna uygun formüle edilmesi beklenir.

Membranlı biyolojik arıtma sistemlerinde ortalama 20 nm gözenekli Ultrafiltrasyon membranları ile filtrasyon yapılmaktadır. MBR arıtmalarda kullanılacak köpük kesiciler, membran yüzeyinde hidrofobik tıkanıklık yaratmamalıdır.Yüzey yapısının hidrofilik olması istenen membran, suda çözünmeyen hidrofoblarla sıvandığında tıkanma olacağından bu uygulama için uygun köpük kesici kullanılmalıdır.

Köpük kesici tipleri

  • Silikonlu köpük kesiciler
  • Polimerik köpük kesiciler
  • Ester köpük kesiciler
  • Mineral yağ bazlı köpük kesiciler
  • Gıda tipi köpük kesiciler
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn

Köpük kesiciler

DEFOAMERS / ANTIFOAMERS Köpük kesiciler endüstriyel pek çok üretim alanında ya da ürün içinde kullanılmaktadır. Endüstriyel uygulamalar; Boya, mürekkep, yapıştırıcı, tekstil ve deri yıkama, şeker

Devamını oku »

Korozyon Önleyiciler

Korozyon Nedir Korozyon, bir metalin, çevre ile çevre arasındaki kimyasal reaksiyonların bir sonucu olarak bozulmasıdır. Hem metal türü hem de çevresel koşullar, özellikle metal ile

Devamını oku »