Metal İşleme Soğutma Sıvıları

Kesme ve taşlama sıvıları işlem esnasında yağlama, soğutma ve talaşı uzaklaştırmak amacıyla kullanılır. Kesme sıvıları takım ucu ile işlenen metal arasında bir film tabakası oluşturarak yağlayıcılık sağlar. Film tabakası takım uçlarının aşınmasını önlerken düzgün işlenmiş bir metal yüzeyi eldesini sağlar.  Aynı zamanda, soğutma yaparak takım uçları ve metalin çarpılmasını önler. İçeriğindeki yıkayıcı deterjanlar ile talaşları uzaklaştırarak düzgün bir yüzey elde edilmesini sağlar. 

Suda çözünebilir yağ 

Yağlayıcılık özellikleri en yüksek kesme sıvıları yağ emülsiyonlarıdır. Bor yağı olarak da bilinen bu emülsiyonlar, mineral yağın uygulamaya özel katkılar da içeren emulgatör paketleriyle birlikte suda çözünebilir forma dönüştürüldüğü ürünlerdir.

Tam Sentetik

Soğutma gücü en yüksek kesme sıvıları tam sentetik ürünlerdir. Bu ürünler yarı şeffaf ya da tam şeffaf olup bünyelerinde mineral yağ içermezler ve suyla seyreltilebilirler. İçeriklerinde uygulandığı metal işleme alanına göre EP katkıları, pas önleyiciler gibi katıklar bulunmaktadır. 

Yarı Sentetik

Yağ emülsiyonu tipindeki bor yağına göre daha az yağ içerirler. Yağlama ve soğutma gereksinimlerinin bor yağı ve tam sentetik ürünler arasındaki bir aralıkta ihtiyaç duyulduğu uygulamalarda tercih edilirler.

Kesme sıvısının işlevsel gereksinimleri:

Makine atölyelerinde kullanılan kesme sıvıları, kesici takımların ömrünü ve işlevini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bir kesme sıvısının en önemli iki işlevi, soğutma ve yağlama sağlamaktır. İyi bir kesme sıvısı, kesici takım ömrünü uzatmasına ek olarak, pas yapmamalıdır.

Soğutma

Laboratuar testleri, işleme sırasında üretilen ısının aşınmaya neden olduğunu kanıtlamıştır.

Kesici takım sıcaklığının düşürülmesi, takım ömrü için önemlidir. Kesim esnasında oluşan sıcaklığın azaltılması kesici takımın ömrünü büyük ölçüde uzatacaktır. Su, ısının azaltılmasında en etkili ajandır. Su tek başına paslanmaya neden olduğundan paslanmayı önleyen çözünür yağlar ve kimyasalların kullanımı iyi bir kesim yapmak için gerekmektedir.

Yağlama:

Bir kesme sıvısının yağlama fonksiyonu, soğutma fonksiyonu kadar önemlidir.

Kesici takımın etkin ömrü, ortaya çıkan ısı ve sürtünmenin azaltılması sayesinde uzatılır. Kesme sıvıları kullanılarak kesim makinelerinde daha yüksek hızın uygulanması sağlanır ve kapasite artırılmış olur.

Bu şekilde parça başına maliyet de azaltılır.

Pas Kontrolü:

Takım tezgahlarında kullanılan kesme sıvıları, pas oluşumunu engellemelidir; aksi halde makine

parçaları ve işlenen metaller zarar görür. Kesme sıvıları pas oluşumunu engeller ancak su kadar etkili soğutma yapamaz. Su en iyi verimli ve en ekonomik soğutucudur. Ancak parçaların paslanmasına neden olur. Bu nedenle kesme sıvıları içinde işlenen metale uygun pas önleyiciler bulunur.

Koku Kontrolü :

Kesme sıvıları emülsiyonu ısı, hava teması ve içerdiği organik kimyasallar nedeniyle mikroorganizma üremesi sonucu çürümeyle birlikte koku oluşumuna açıktır. Bu nedenle kesme sıvılarında bakteri, küf ve mantar önleyiciler kullanılarak hem koku oluşumu hem de emülsiyon stabilitesi sağlanır. Biositlerin gereğinden çok kullanımı cilt tahrişi yapabileceğinden kullanılan kesme sıvısında optimum oranda bulunmalıdır.

Bir kesme sıvısının etkin olarak çalışabilmesi için şu özellikleri olmalıdır :

  • İyi bir soğutma kapasitesine sahip olmalıdır.
  • İyi bir yağlama kapasitesine sahip olmalıdır.
  • Pas/korozyon direnci yüksek olmalıdır.
  • Uzun ömür/stabil emülsiyon sağlamalıdır.
  • Koku oluşturmamalıdır.
  • Zehirli kimyasal içermemelidir.
  • Talaşları uzaklaştıracak kadar düşük viskoziteli olmalıdır.
  • Yanıcı olmamalıdır.
  • Dumanlama yapmamalıdır. Dumanlama ile oluşan yapışkan birikintiler zamanla birikerek makinede sorun oluşturur.
  • Köpürmemelidir. Köpük hem kesme işleminde hem de makinede işletme sorunlarına yol açar.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn

Köpük kesiciler

DEFOAMERS / ANTIFOAMERS Köpük kesiciler endüstriyel pek çok üretim alanında ya da ürün içinde kullanılmaktadır. Endüstriyel uygulamalar; Boya, mürekkep, yapıştırıcı, tekstil ve deri yıkama, şeker

Devamını oku »

Korozyon Önleyiciler

Korozyon Nedir Korozyon, bir metalin, çevre ile çevre arasındaki kimyasal reaksiyonların bir sonucu olarak bozulmasıdır. Hem metal türü hem de çevresel koşullar, özellikle metal ile

Devamını oku »